Skip to Main Content

A-Z Databases

You can use your username and password to access the licensed content of Istanbul Kültür University from outside the campus.

PLEASE CLICK HERE TO ACCESS THE ALL ELECTRONIC SOURCES

STUDENT

Username: student_number@stu.iku.edu.tr (your IKU e-mail address)

Password: Your IKU UNIPASS password (the password used for Orion student information system, PC labs, IKU e-mail and CATS)

STAFF

Username: user_name@iku.edu.tr (your IKU e-mail address)

Password: Your IKU UNIPASS password (the password used for Orion enterprise resource planning system, staff computers, IKU e-mail and CATS)

• You can access the resources owned by Istanbul Kültür University Library individually or collectively via this page.
• You can browse the databases subscribed by our library and open access databases one by one by following the listed below.
• If you have any problems, you can meet one of our reference librarians or send an email to kutuphane@iku.edu.tr .

Loading...

New / Trial Databases

Loading...
The following databases are newly acquired or being evaluated for a future subscription.
Academindex This link opens in a new window Marmara Üniversitesi Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Academindex’te sağlık, fen ve sosyal bilimler alanlarında dünyanın farklı coğrafyalarından 3500’den fazla dergide ve 1 milyondan fazla makalede atıf, yazar, makale, anahtar kelime, konu ve kaynakça taraması yapılabilmektedir.
Trial
ClinicalKey Student Foundation Nursing This link opens in a new window Anatomi ve Fizyolojiden Halk Sağlığına kadar ilgili 37 adet Hemşirelik uzmanlığını içeren 90’dan fazla beğenilen Hemşirelik ders kitabı içermektedir. Görsel öğrenim için geliştirilmiş 24.000'den fazla yüksek çözünürlüklü görsel bulunmaktadır.
New
Emerald Premier EJournal This link opens in a new window Business, Management and Economics collection includes e-book series in the fields of accounting, business, environmental management, finance and economics, healthcare management, learning and organization studies, management and strategy, public policy and tourism.
Trial
HukukTürk This link opens in a new window Ekim/2023'de eklenen 50.000 yeni içerikle, 1928’den günümüze yaklaşık 350.000 kaynakça, Başta HUKUK olmak üzere ULUSLARARASI İLİŞKİLER, İKTİSAT, İŞLETME, SİYASİ BİLİMLER, EKONOMİ ve KAMU YÖNETİMİ gibi temel alanları kapsamakta ve %70'inin tam metin içeriklerine ulaşılabilmektedir.
Trial
KODSİS This link opens in a new window İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça dil eğitimlerinin yanı sıra Mesleki Dil Eğitimleri ve Eğitmen Eğitimlerine yönelik olan veri tabanı içeriklerinin yanı sıra görsel ve işitsel kaynakların yanı sıra çevrim içi, çevrim dışı deneme sınavlarını ve ders anlatımlarını da içermektedir. Sınıf ortamında yapılan derslere kullanıcılar çevirim içi katılabileceği gibi çevrim dışı da ulaşabileceklerdir.
Trial
Tümer Altaş Online Sınav Hazırlık Veritabanı This link opens in a new window Tümer ALTAŞ A.Ş. Online Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi veri tabanı (e) YDS, YÖKDİL, TIPDİL, PTE, IELTS, TOEFL iBT sınavlarına hazırlık ve Özellikle Konuşma Becerisini geliştirmeye Yönelik Genel İngilizce amacıyla oluşturulmuş bir veri tabanıdır.
Trial
Loading...
Loading...

title
Loading...