Skip to Main Content

İKÜ Kütüphane Covid-19 Rehberi: #EvdeKal Kültürlü

Bu portal COVID-19 salgının yaşandığı bu günlerde konu ile ilgili kaynaklara hızlı ve etkili şekilde erişim imkanı sunmak ve İstanbul Kültür Üniversitesi Kütüphanesi'nin Uzaktan Eğitim Uygulamaları hakkında bilgi vermek üzere hazırlanmıştır.

Sosyal Açık Erişim Platformları

Sen #EvdeKal diye bir çok üniversitekütüphane, müze ve özel girişim, kaynaklarını tüm ilgililere ücretsiz ve sınırsız şekilde açmış bulunuyor.

Birbirinden farklı konu ve alanlarda onlarca Açık Erişim Eğitim İçeriği, binlerce yayın ve çalışmayı içeren Dijital Kütüphane Koleksiyonları, birbirinden eğlenceli ve eğitici Çevrimiçi Etkinlikleri sizler için bir araya topladık.

Açık Erişim Eğitim İçerikleri

Yale Üniversitesi‘nin altı haftalık “Gündelik Hayatın Ahlakı” başlıklı dersine katılmak için tıklayınız.

10 haftalık “Mutluluğun Bilimi” başlıklı dersine katılmak için tıklayınız.

Pensilvanya Üniversitesi’nin 10 haftalık “Yunan ve Roma Mitolojisi” başlıklı dersine katılmak için tıklayınız.

4 haftalık “kodlama ve yazılım” dersine katılmak için tıklayınız.

Harvard Üniversitesi‘nin 12 haftalık “Dünya Edebiyatının Başyapıtları” başlıklı dersine katılmak için tıklayınız.

10 haftalık “Mimari Tasarım” başlıklı dersine katılmak için tıklayınız.

12 haftalık “Adalet” başlıklı dersine katılmak için tıklayınız.

4 haftalık bilgisayar bilimlerine giriş başlıklı dersine katılmak için tıklayınız.

Brown Üniversitesi‘nin üç haftalık “Hafızanın Etiği” başlıklı dersine katılmak için tıklayınız.

Cornell Üniversitesi‘nin dört haftalık “Yeme Etiği” başlıklı dersine katılmak için tıklayınız.

Columbia Üniversitesi’nin 12 haftalık yapay zekâ başlıklı dersine katılmak için tıklayınız.

Princeton Üniversitesi’nin 11 haftalık bilgisayar mimarisi” dersine katılmak için tıklayınız.

Dartmouth Üniversitesi’nin yedi haftalık c temelli programlama dili dersine katılmak için tıklayınız.

Udemy, Kariyer ve kişisel gelişime yönelik uzmanlar tarafından verilen çevrimiçi kurs ve eğitim video paketlerinin yer aldığı platform. Erişim için tıklayınız.

Açık Akademi, Microsoft tarafından ücretsiz online uygulama geliştirme okuludur. Tıklayınız.

Khan Academy, Her yaşa ve mesleği kapsayan kişisel gelişim için de kullanılan, ücretsiz ders kaynakların olduğu bir eğitim platformu. Tıklayınız.

Ulusal Açık Ders Malzemeleri, Yüksek öğrenim kurumlarında verilen ders malzemelerinin internet üzerinden açık kullanıma sunulan projedir. Tıklayınız.

Bilgeİş, İşçi ve işveren için derslerden ücretsiz yararlanacakları çevrimiçi kurslarla KOBİ çalışanlarının bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda mesleki yetkinliklerini arttıran bir projedir. Tıklayınız.

Turkcell Akademi, Farklı kategorilerde eğitim içeriklerinin sunulduğu dijital bir eğitim platformudur. Çeşitli sertifika programları sunulmaktadır. Tıklayınız.

Turkcell yeni sosyal sorumluluk projesi Geleceği Yazanlar ile Türkiye’nin mobil yazılım geliştirme platformunu kurdu. Tıklayınız.

Dijital Kütüphane Koleksiyonları

Türkiye Fransız Kültür Merkezi, online kütüphanesini 3 ay boyunca ücretsiz erişime açtı. Tıklayınız.

Salt Galata Online Arşivi, Mimarlık, tasarım, sanat, kent, toplum ve ekonomi alanlarında belgelerden oluşan koleksiyon için tıklayınız.

Dünya Dijital Kütüphanesi, internette ücretsiz olarak ve çok dilli biçimde tüm ülkeler ve kültürlerden gelen önemli birincil materyalleri sunar. Tıklayınız.

Uluslararası Çocukların Dijital Kütüphanesi, Dünyadan seçkin çocuk kitaplarından oluşan ücretsiz çevrimiçi dijital bir kütüphane erişim için Tıklayınız.

Guggenheim Müzesi içinde çok sayıda monografın, kataloğun ve sanat kitaplarının bulunduğu koleksiyon 200’ü aşkın sanat kitabı için tıklayınız.

Gutenberg Projesi Dijital Kitap Platformu, Çeşitli dillerde yazılmış 60000’den fazla elektronik kitap için tıklayınız.

HathiTrust Dijital Kütüphanesi Akademik ve Araştırma Kütüphane Kaynakları 17 milyondan fazla sayısallaştırılmış öğe yer almaktadır. Erişim için tıklayınız.

Hattusa Türkçe 3000’den fazla elektronik kitap koleksiyonu için tıklayınız.

OpenCulture, Ücretsiz film, video, kitap ve online dersler erişmek için tıklayınız.

Scribd, Dünyanın en geniş dijital kütüphanesi 30 günlük ücretsiz erişim. Arşivde binlerce e-kitap, dergi ve sesli kitap bulunuyor. Tıklayınız.

Amazon, sesli kitapların okulların kapalı olduğu sürece ücretsiz erişim sunuyor. Tıklayınız.

Storyline Online, çocuk kitaplarını okuyan ünlü oyuncuların yer aldığı videoları yayınlıyor. Erişim için tıklayınız.

İKSV Çocuk Kitapları animasyon ve sesli kitap olarak erişime açıldı. Tıklayınız.

Storytel Sesli kitap uygulaması, daha önce 14 gün olan ücretsiz deneme süresini 30 güne çıkardı. Tıklayınız.

NoExcuseList, Ücretsiz eğitim kaynakları için tıklayınız.

Tübitak Bilim ve Teknik, Bilim ve Teknik, Bilim Genç, Bilim Çocuk ve Meraklı Minik adlı popüler bilim dergilerinin ücretsiz dijital versiyonları için tıklayınız.

OxfordOWL, Çocuklar için yaş gruplarına göre ücretsiz ekitap kütüphanesi için tıklayınız.

VOOKS, Çocuklar için okunan animasyonlu hikaye kitapları 1 ay ücretsiz erişin için tıklayınız.

OverDrive, Halk kütüphanesi, K-12 Okulu, Kolej ve Üniversite için dijital içerik, ekitap, sesli kitap sunan bir platform erişim için tıklayınız.

BrainPOP, COVID-19 nedeniyle okul kapanmasından etkilenen öğretmenler, okullar ve veliler için ücretsiz erişim sağlamaktadır. Tıklayınız.

Tynker, Premium kodlama kurslarına ücretsiz erişim sunuyor. Tıklayınız.

Outchool, Eğitimciler, aileler ve öğrenciler için okullar kapalı olduğu sürece eğitim kaynaklarını ücretsiz açıyor. Tıklayınız.

TUDEM Yayınları, Çocuklara yönelik kitapları ücretsiz erişime açıyor. Tıklayınız.

İthaki Yayınları, “evde kal” çağrısına uyanlar için her gün editörlerin seçtiği yerli ve yabancı iki öyküyü çevrimiçi olarak yayınlıyor. Tıklayınız.

Metis, “Defter” dergisi ve Metis Yayınları’nın mevsimlik çeviri dergisi “Metis Çeviri” internette açık kaynak olarak yayımlanmaya başladı. Tıklayınız.

Çevrimiçi Etkinlikler

Vincent Van Gogh’un 200’den fazla tablosunu ve 500’den fazla çizimini incelemek için tıklayınız.

IDFA, Dünyanın en önemli belgesel festivallerinden Amsterdam Belgesel Film Festivali festival tarihinden 300 filmi ücretsiz erişime açtı. Filmler arasında Türkiye yapımı iki belgesel de bulunuyor: İki Dil Bir Bavul (2008) ve Son Mevsim: Şavaklar (Demsala Dawi: Sewaxan, 2008). Tıklayınız.

MUBİ, sanal bir sinema ortamı Aylık abonelik sistemiyle çalışıyor, sinema öğrencilerine ücretsiz kayıt seçeneği de mevcut. Tıklayınız.

Sinematek, Sinemanın dijital kütüphanesi bünyesinde sinema sanatına dair birçok dergi, kitap, makale ve tez bulunuyor. Tıklayınız.

Google Arts & Culture, dünyanın dört bir yanındaki en ünlü müzelerin sanal turlarını ve çevrimiçi sergilerini size ulaştırıyor. Böylelikle dünya çapında 500’den fazla müze ve galeriyi çevrimiçi olarak gezmek mümkün. Tıklayınız.

Travel+Leisure, Müzelerde sanal gezinti için tıklayınız.

Galeri Soyut Web sitesinden resim, heykel ve seramik gibi farklı disiplinlerden açılan birçok karma ve kişisel sergiyi 3D tur ile gezmek için tıklayınız.

Diyarbakır Hafızası’nın yeni çevrimiçi sergisi “Kendi mimari çizgisini yaratan kent” yayınlandı. Sergiyi gezmek için tıklayınız.

Arkas Sanat Merkezi, 20 sergiyi internet sitesi üzerinden 3D olarak ziyaretçiye açarken “Picasso: Gösteri Sanatı” sergisini de erişime açtı. Arkas Sanat Merkezi’nin erişime açtığı sergileri incelemek için tıklayınız.

Pg Art Gallery kapılarını ziyaretçilerine kapasa da sergilerini çevrimiçi olarak sanatseverlerle buluşturmaya devam edecek. Galeri bu kapsamda 21 Mart’tan itibaren Ayla Turan’ın yeni sergisi “Tehlikeli Oyunlar” sergisini buradan çevrimiçi gösterime açacak.

Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE), yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla sergilerini Google Arts & Culture’da erişime açtı.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonundaki eserleri ve 360 derecelik görüntülerle “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” ve “Osman Hamdi Bey” sergilerinde sanal tura çıkabilecek. Erişime açılan arşive erişmek için tıklayınız.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1987 yılından beri düzenlenen İstanbul Bienali, hafta iki sanatçı filmini yedi günlüğüne ücretsiz olarak erişime açıyor. Otuzu aşkın filmin yer alacağı seçki 3 Nisan’dan itibaren yayınlanmaya başladı.